Nagroda Space Exploration Masters

 

Inteligentny żagiel słoneczny do napędzania misji eksploracyjnych znacząco obniży koszty podróży międzyplanetarnych. Projekt „Golden Fleece”  wygrał prestiżowy konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną.

 

„Space Exploration Masters”, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz firmę AZO, to prestiżowy konkurs technologiczny związany z eksploracją kosmosu. Podczas piątkowej gali w Luksemburgu główną nagrodę w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu” zdobył projekt polskich firm technologicznych. ABM Space, Amepox oraz młodzi specjaliści z Politechniki Warszawskiej opracowali koncepcję inteligentnego żagla słonecznego do napędzania misji eksploracyjnych. Żagiel w przyszłości wykonywany będzie z surowców wydobywanych z planetoid. Takie rozwiązanie znacząco obniży koszty podróży międzyplanetarnych.

 

 

„Jako pierwsi na świecie zaproponowaliśmy takie praktyczne zastosowanie dla surowców, które znajdują się na planetoidach. Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie” –  mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes ABM Space.

 

Wspólny projekt ABM Space, Amepox i młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej uzyskał znakomite parametry drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel. Teraz otrzyma również wsparcie od Airbusa i Merck.

 

„Nasz laureat zajmuje się różnymi, ważnymi obszarami eksploracji przestrzeni kosmicznej – od produkcji w kosmosie, przez druk 2D i 3D, po elastyczną elektronikę, powłoki czy fotowoltaikę. Jesteśmy przekonani, że wsparcie ekspertów Airbus i Merck pomoże wprowadzić projekt na kolejny poziom. Koncepcja inteligentnego żagla będzie rozwijana w programach akceleracyjnych w naszych firmach” – mówią Matthias A. Simmacher z Merck KGaA oraz Ulrich Kubler z Airbusa.

 

Zwycięzcy „Space Exploration Masters” zostali zaproszeni również do Dubaju na X-Innovation Summit, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

http://goldenfleece.pl