Projekt innowacyjnego materiału z nanometalem do zastosowania w elektronice elastycznej oraz do produkcji kosmicznych żagli deorbitacyjnych i napędowych znowu znalazł uznanie w oczach jury międzynarodowego konkursu technologicznego. Golden Fleece nagrodzony już w 2017 roku (Airbus Merck KGaA Sustainable Exploration Prize) 5 czerwca zajął 3 miejsce w Airbus Challenge na Innospace Masters 2018 w Berlinie. Projekt konkursowy autorstwa ABM Space i Amepox Microelectronics tym razem koncentruje się na propozycji eksperymentu druku elastycznej elektroniki z nanotuszem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Pierwsza tego typu europejska demonstracja produkcji w kosmosie umożliwi druk części zamiennych, a także kompletnych satelitów na stacji orbitalnej. Sam materiał rozwijany jest także z myślą o skutecznych metodach usuwania śmieci kosmicznych. Dzięki planowanemu eksperymentowi inżynierowe z ABM Space i Amepox nie tylko otworzą europejskie i polskie drzwi do rynku produkcji na orbicie, ale także zademonstrują wykorzystanie do tego metali, które w przyszłości będą pozyskiwane z planetoid i z planet Układu Słonecznego. Golden Fleece wpisuje się w działania polskiego konsorcjum górnictwa kosmicznego EX-PL.
– Konsekwentnie realizujemy mapę drogową dla naszej technologii – mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes ABM Space – Pokazaliśmy szeroką wizję w 2017 roku, w tej chwili dopracowujemy konkretne aplikacje dla dwóch wschodzących kosmicznych rynków: deorbitacji oraz produkcji orbitalnej.
Dzięki mentoringowi Airbusa i akceleracji ABM Space i AMEPOX Microelectronics będą skalować projekt do większej prywatnej inwestycji w orbitalny przemysł, którą zainteresowani są już branżowi inwestorzy i partnerzy z Polski, USA, Niemiec i Luksemburga.