
W dniach 12 i 13 kwietnia firma ABM Space uczestniczy w konferencji Breakthrough Discuss w San Francisco. Udział w wydarzeniu jest kontynuacją wizyty dr Simona P. Wordena w Toruniu w lutym 2018 i ma za zadanie wzmocnienie polskich i toruńskich przedsiębiorstw kosmicznych w nurcie awangardy światowego przemysłu kosmicznego. Podczas konferencji Mateusz Józefowicz, wiceprezes firmy, zaprezentuje rozwijaną przez ABM Space wspólnie z Amepox Microelectronics nowatorską koncepcję żagla kosmicznego „Golden Fleece”, nagrodzoną na Space Exploration Masters 2017 (Airbus-Merck KGaA Sustainable Exploration Prize) i nominowaną do INNOspace Masters 2018. „Golden Fleece” to projekt, który ma na celu poprawę wydajności żagli kosmicznych i deorbitacyjnych dla planowanych megakonstelacji satelitarnych. Opracowany materiał umożliwi także produkcję elastycznych układów elektronicznych i sensorów z nanometalu na Ziemi, czy też w kosmosie: na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, bądź w planowanych bazach księżycowych. Docelowo do jego produkcji zostaną wykorzystane metale szlachetne wydobywane na planetoidach w ramach projektów toruńskiego górniczego konsorcjum EX-PL. Przy okazji konferencji Breakthrough Discuss przedyskutowane zostaną możliwości użycia Golden Fleece w programie Starshot, zainicjowanym przez Yuri Milnera i zmarłego niedawno Stephena Hawkinga, a także w szeregu misji badawczych w górnych warstwach atmosfer planetarnych: na Ziemi, księżycach Saturna, czy też na Wenus. Planeta ta staje się bardzo obiecującym celem misji w związku z niedawnymi odkryciami polsko-amerykańskiego zespołu badawczego. Dyskusja obejmie także prace nad walidacją niekonwencjonalnych napędów, takich jak EM-Drive czy napęd oparty o efekt Woodwarda.
Współpraca ABM Space z Fundacją Breakthrough obejmuje też działania promujące polskie nominacje do nagród naukowych Breakthrough Prize (https://breakthroughprize.org/), czy też Breakthrough Junior Challenge (https://breakthroughjuniorchallenge.org/). Są to bardzo cenne nagrody finansowe i rzeczowe, do których mogą zgłaszać się zespoły i badacze z uniwersytetów, a także uczniowie ze szkół podstawowych i średnich.
– Nominacje do tych nagród z Polski to nie tylko budowanie prestiżu naszego kraju, ale także przyszłej kadry pracowników dla polskiej branży kosmicznej i biotechnologicznej – mówi Józefowicz. – Serdecznie zapraszamy do nominacji za pośrednictwem stron internetowych fundacji Breakthrough. Inicjatorzy nagrody podkreślają wielki potencjał intelektualny drzemiący w naszym kraju i wspólnie starajmy się go jak najlepiej wykorzystywać.
Oprócz żagli deorbitacyjnych i metod druku elektroniki w kosmosie ABM Space rozwija także technologie druku 3D, robotyki planetarnej i orbitalnej, systemy dokowania orbitalnego i lądowania (Impender®), robot vision, analizę obrazów planetarnych (Księżyc, Mars, planetoidy) na potrzebny nawigacji oraz planetologii (DTM, mapowanie), w tym przyszłego górnictwa kosmicznego (ISRU – wykorzystania lokalnych zasobów kosmicznych).
ABM Space www.abmspace.com
Amepox www.amepox-mc.com