IX Europejski Kongres Gospodarczy

W minionym tygodniu zakończył się trzydniowy cykl debat i spotkań odbywających się w ramach IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi były już po raz drugi European Start-up Days – przestrzeń otwartego dialogu oraz doskonała okazja do spotkań pomiędzy młodymi przedsiębiorcami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu. Do udziału w tegorocznej edycji został zaproszony również Nasz CEO – Sebastian Meszyński.

Tematami przewodnimi panelu dyskusyjnego, w którym zasiadł Prezes spółki ABM Space były m.in.: integracja środowiska młodych przedsiębiorców z dużymi spółkami oraz różne oblicza innowacyjności. Lwia część dyskusji poświęcona została również przemysłowi 4.0 – koncepcji odnoszącej się do pojęcia „rewolucji przemysłowej”, idącej w kierunku digitalizacji, połączonej z nowym podejściem do osiągania wyników czy realizowania projektów, które jeszcze dekadę temu były niemożliwe do zrealizowania. Projektów, które dla jednych zakrawają o fantastykę rodem z filmu science-fiction, dla innych stanowią kierunek rozwoju biznesu.

Wizje przemysłu z następnych dziesięcioleci sięgają daleko, zahaczając także o górnictwo kosmiczne, w którym ABM Space może mieć swój udział. Według Sebastiana Meszyńskiego, pozyskiwanie surowców np. z planetoid, które w polskich realiach wciąż wydaje się być tylko marzeniem, będzie możliwe za 20-30 lat. Do tego czasu trzeba jednak pokonać wiele barier technologicznych. Konieczny jest m.in. rozwój Internetu rzeczy — w kosmosie pracować będą nie ludzie, lecz roboty. Będą one musiały działać jak najbardziej samodzielnie. Zapewne za kilkadziesiąt lat będziemy mówić już o przemyśle 5.0, w końcu to potrzeba jest matką wynalazków — podsumował prezes ABM Space.