Górnictwo kosmiczne

Polskie firmy z branży kosmicznej podpisały 24.03.2017 umowę konsorcjum EX-PL, które jest odpowiedzią na luksemburską inicjatywę wsparcia rozwoju branży górnictwa zasobów mineralnych z planetoid (czyli „górnictwa kosmicznego”). Wydarzenie to zbiega się z wizytą delegacji luksemburskiej w Polsce: 28.03 w Ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga odbywa się konferencja poświęcona tematyce górnictwa kosmicznego i współpracy polsko-luksemburskiej w branży kosmicznej („FUTURE SPACE CONFERENCE. Luxembourg-Poland First Roundtable on the Industrial and Commercial Dimensions of Outer Space”).
W skład konsorcjum EX-PL weszły firmy specjalizujące się w robotyce kosmicznej, obserwacjach planetoid i integracji systemów kosmicznych: ABM Space, Cilium Engineering, Creotech Instruments S.A. i Sybilla Technologies. Działaniom konsorcjum towarzyszy także współpraca z grupą obserwatorów i partnerów, w tym PIAP oraz młodymi zespołami tworzącymi przyszłe rozwiązania dla kosmicznego górnictwa (DREAM – narzędzia do wiercenia kosmicznego, czy PW-Sat2 – CubeSaty do wykorzystania jako lądowniki).


„Podpisanie umowy konsorcjum i formalne wejście w dialog z Ministerstwem Gospodarki Luksemburga, polskim Ministerstwem Rozwoju oraz Polską Agencją Kosmiczną są ukoronowaniem ponad rocznej pracy, ale tak naprawdę to dopiero bardzo obiecujący początek współpracy. Polskie firmy ustawiły się w bardzo dogodnej pozycji w wyścigu po przyszłe zasoby, mające strategiczne znaczenie dla naszego kraju. Zajęliśmy świetną niszę w kosmicznej branży, która nie jest jeszcze wypełniona przez międzynarodowych gigantów. Trzeba teraz zbudować odpowiedni kapitał po stronie polskiej, abyśmy zachowali tę przewagę”. (
Mateusz Józefowicz z ABM Space, lider konsorcjum).

„Celem konsorcjum jest realizacja szeregu projektów, które wspólnie określa się mianem projektów z obszaru górnictwa kosmicznego. Pragnę jednak uspokoić wszystkich, nie zamierzamy wysyłać górników w kosmos, jeszcze nie… Perspektywa pierwszych misji wydobywczych to 20-40 lat. W tym czasie musi powstać szereg technologii i rozwiązań, które takie misje umożliwią. Konsorcjum ma zamiar pracować właśnie nad takimi rozwiązaniami. Pierwszy, bardzo istotny projekt jest obecnie na etapie dopracowywania szczegółów i zostanie wkrótce ogłoszony przez konsorcjum” (dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments).

Proces integrowania rozwiązań dla górnictwa kosmicznego umożliwia konsorcjum EX-PL także zaproponowanie wyspecjalizowanego pakietu usług dla szeroko pojętej branży kosmicznej oraz tradycyjnego górnictwa.