Misja Maroko 2013

Opublikowano 27 stycznia 2013

Zespół ABM SE przygotowuję się do wyjazdu do Maroka. Łazik Magma White jest już na miejscu. Zabieramy sprzęt elektroniczny, który posłuży do zintegrowania z łazikiem na pustyni. Tak jak zazwyczaj TIME, Archimedes i EPAR, nasi technologiczni partnerzy, wspierają misję. Detektor L.I.F.E. jest już zamontowany na pokładzie robota. Urządzenia zostało zbudowane przez austriacko – amerykański zespół biologów i inżynierów. Posłuży do poszukiwania śladów życia na nieprzyjaznym terenie, przypominającym powierzchnię Marsa. Jest to pierwszy test użytkowy sprzętu, który w przyszłości, może zostać wykorzystany w prawdziwej misji na Czerwoną Planetę. Obecnie jesteśmy w trakcie analizowania zdjęć satelitarnych obszaru, w celu znalezienia dla łazika najlepszego „miejsca do lądowania”, biorąc pod uwagę wartość naukową i dostępność. Bazujemy tylko na zdalnej detekcji – tak jak dzieję się to w prawdziwych misjach kosmicznych.

Opublikowano 2 Lutego 2013

Łazik Magma White jest już rozpakowany w pustynnym obozie. Zespół ABM SE jest w drodze do Casablanki. Za kilka godzin rozpoczynamy naszą samochodową podróż przez góry Atlas do „miejsca lądowania”.

Opublikowano 4 Lutego 2013

Zespół ABM SE dotarł bezpiecznie do miejsca lądowania. Obecnie zespół pracuje nas zaadaptowaniem łazika Magma White do „marsjańskich” warunków.

Opublikowano 5 Lutego 2013

Magma White dotarła na miejsce bez żadnych uszkodzeń. Wczoraj po raz pierwszy uruchomiliśmy naszego robota i przeprowadziliśmy eksperymentalne jazdy. Ponadto, zamontowaliśmy nowe moduły elektroniczne. Również detektor L.I.F.E. jest już na pokładzie. Za kilka godzin rozpoczynamy pierwsze, dzienne jazdy ze skafandrem Aouda. Mamy do dyspozycji jeden namiot obozowy, a jazdy prowadzone są w okolicy obozu w trybie testowym. Misja, a dokładniej, lądowanie oficjalnie startuje 11 lutego.

Opublikowano 6 Lutego 2013

Wczoraj odbyły się jazdy w trybie próbnym, podczas których przeprowadzone zostały testy łączności w polu oraz zdolności robota do poruszania się w lokalnym terenie. Układ jezdny zdał egzamin na piątkę. W dniu dzisiejszym nawiązaliśmy zdalną łączność z robotem z Polski. Robot przesyła obraz i odbiera polecenia zarówno z obozu na Saharze, jak i z siedziby firmy ABM Space Education w Toruniu.

Opublikowano 8 Lutego 2013

Pożegnanie z Maroko i naszym łazikiem, pozostającym w obozie, pod opieką austriackiej “załogi”. Symulacja rozpoczyna się 11 Lutego. Jednak do tego czasu, to nie łazik podróżuję do swojego miejsca lądowania, ale my, jadąc do Innsbrucka, pokonując góry Atlas, by ostatecznie wsiąść do samolotu w Casablance. Żegnaj Afryko – od teraz będziemy Cię tylko badać zdalnie, z użyciem kamer naszego łazika.BM Space Education w Toruniu.

Opublikowano 9 Lutego 2013

Sobota była dniem wolnym od eksperymentów, lecz marokański minister nauki i wyższego szkolnictwa, odwiedził obóz bazowy na pustyni. Przeprowadziliśmy testy prezentujące działanie łazika, sterując Magmą zdalnie z Innsbrucka. Delegacja władz Maroka była pod wrażeniem, podkreślając wagę i potencjał dla wspólnych projektów z udziałem marokańskich władz i uniwersytetów oraz międzynarodowych zespołów naukowo-technologicznych testujących swój sprzęt. Ekspedycja Mars 2013 zyskała oficjalną aprobatę Króla Maroka i jest od teraz pod formalną opieką marokańskiej, królewskiej Żandarmerii Wojskowej.
Magma White i węgierski łazik PULI wspólnie zaprezentowały swoje możliwości ministrowi. PULI wykonał naszemu łazikowi zdjęcia w technologii 3D (efekt widoczny jest po użyciu okularów 3D).

Opublikowano 10 Lutego 2013

Niedziela była ostatnim dniem przygotowań przed rozpoczęciem symulacji. Pracujemy w centrum kontroli misji w Insbrucku, razem z załogą austriackiego Forum Kosmicznego, liczącą 50 osób. Zajmujemy całe piętro budynku biurowego, którego okna wychodzą na pokryte śniegiem wierzchołki Alp.

Opublikowano 11 Lutego 2013

Misja oficjalnie wystartowała! O godzinie 10:00 rozpoczął się pierwszy spacer kosmiczny (ang. Extravehicular activity). Astronauci wykonali szereg zaplanowanych eksperymentów. W międzyczasie łazik Magma White operował w pobliżu bazy. Testowaliśmy przede wszystkim obsługę robota w trybie 10 minutowego opóźnienia sygnału. Jednak bezapelacyjnym wydarzeniem dnia była łączność trójstronna pomiędzy Centrum Kontroli Misji w Innsbrucku, bazą symulacji w Maroku i Międzynarodową Stacją Kosmiczną!

Testy skafandra marsjańskiego na żywo można śledzić pod adresem: http://mission.oewf.org/telemetry/

Opublikowano 12 Lutego 2013

Eksperyment zaplanowany na popołudnie zaczął się punktualnie. Niestety z niewiadomych przyczyn nastąpiła całkowita utrata łączności z podstawowym systemem łazika. Przez cały wieczór zespół ABM SE prowadził zdalną diagnostykę i próby naprawy z udziałem załogi bazy. Część tych działań prowadzona była w trybie symulacji, z 10-minutowym opóźnieniem. Pomimo sytuacji awaryjnej, całe zajście okazało się niezwykle ekscytującym doświadczeniem. W końcu zapadła decyzja by powrócić do naprawy następnego dnia. Wyszliśmy z kilkoma ciekawymi hipotezami.

Opublikowano 13 Lutego 2013

Z niecierpliwością czekamy na ponowne uruchomienie robota i kolejną próbę naprawienia problemu. Ku naszemu zaskoczeniu robot niespodziewanie od razu się zgłosił. Dzięki napotkanym problemom symulacja stała się bardzo realistyczna. Zarówno zespół ABM SE jak i Centrum Kontroli stwierdziło, że było to znakomite ćwiczenie radzenia sobie w sytuacji awaryjnej. Tego dnia odbyła się także jazda testowa, po której zespół przeniósł się oraz kontrolę z powrotem do Torunia.

Opublikowano 18 Lutego 2013

Cały zespół ABM SE jest już w Polsce. Po pracy w Centrum Kontroli, zespół przeniósł się oraz kontrolę z powrotem do Torunia. Od 23 do 26 lutego prowadzone będą zdalne operacje z siedziby firmy w Toruniu. Przewidziane są kolejne eksperymenty z modułem L.I.F.E, wspólny test z węgierskim łazikiem PULI oraz test współpracy z austriackim skafandrem. 15 lutego przeprowadzona została także udana prezentacja dla delegacji z ESA, która była obecna na warsztatach w Warszawie. Obraz z kamery robota i polecenia były przykazywane z Sahary, przy wsparciu centrum z Innsbrucka, do Torunia i Warszawy. Połączone zostały 4 geograficzne lokacje, załoga saharyjska, personel z Innsbrucka, 2 zespoły ABM i odbiorcy prezentacji – delegacja ESA.

Opublikowano 23 Lutego 2013

Misja zmierza ku końcowi. Zanim się jednak zakończy, mamy cały weekend na zdalne operacje, przeprowadzane z Torunia. Od bladego świtu robot wykonuje wspólne testy z węgierskim łazikiem PULI. Cała sesja ma na celu diagnostykę problemów, które maszyny napotkały podczas całej misji. Diagnozujemy je poprzez działania obu łazików w podobnych warunkach i w tym samym czasie.
Ostatecznie oba łaziki wyruszyły na pustynie o 13 czasu środkowoeuropejskiego. Warunki pogodowe były bardzo złe – silny wiatr, nawiewający ogromne ilości drobnego piachu. Mieliśmy obawy, że wdzierający się wszędzie piach, uszkodzi elektronikę lub optykę, jednak żaden z tych problemów nie wystąpił podczas dwugodzinnej przejażdżki. Pył nie wpłynął ujemnie również na naszą zdolność widzenia. Ćwiczyliśmy wspólne przejazdy w bezpiecznej odległości oraz testowaliśmy procedury komunikacyjne pomiędzy zespołami. Współpraca z Centrum Kontroli Misji Puli była bardzo życzliwa i wydajna. Oba łaziki sfotografowały się nawzajem ze wszystkich stron. Dziękujemy PULI i Centrum Kontroli Misji!

Opublikowano 25 Lutego 2013

Poniedziałkowe testy były sponsorowane przez literę “Delta”. Eksperyment Delta jest serią testów porównawczych z udziałem astronautów wykonujących proste zadania w przywdzianym skafandrze, następnie te same zadania wykonywane są bez jego użycia. Ma to na celu określenie ograniczeń i przeszkód, które przyszła załoga ludzka może napotkać na Marsie. Podczas projektowania nowej generacji łazików –  robotów wspierających astronautów, musimy wykonać testy funkcjonalne i używkowe naszych urządzeń, komunikując się bezpośrednio z astronautami. Podczas monitorowania człowieka wykonującego eksperymenty w skafandrze, byliśmy w stanie określić nowy zestaw kierunków rozwoju wsparcia oraz interakcji człowiek- maszyna dla naszych nowych projektów.

Opublikowano 26 Lutego 2013

Ostatni dzień symulacji. Misja została wykonana. Zakończyliśmy wszystkie zaplanowane cele, a napotkane problemy dostarczyły nam nowego doświadczenia i trochę pikanterii. Wszystko to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy z Austriakami oraz innymi zespołami, z którymi pracowaliśmy razem na Saharze. Dzisiaj przeprowadzamy ostatnie testy terenowe. Ostatni trawers, który oznaczamy na mapie satelitarnej, ambitnie celując w wąskie gardle, w dość trudnym terenie. Trasa zostanie wkrótce opublikowana.

th163-ffffff-traverse-jpg

 

Najważniejsze – cały sprzęt komputerowy wciąż działa po miesiącu pracy w ciężkich warunkach! Nie spoczniemy na laurach i nie zrobimy sobie wakacji. Planujemy już naszą następną misje! To była nasza ostatnia wiadomość z Marsa. Przekaz zakończony… lecz nie na długo…

Kierownictwo projektu ABM Mars2013:

  • Sebastian Meszyński, doktorant z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – kierownik sekcji robotyki
  • Robert Wojciechowski, student V roku Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK – kierownik zespołu IT
  • Mateusz Miernik, student V roku Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK – kierownik centrum wsparcia misji Toruń,
  • Mateusz Józefowicz, absolwent UMK, kierownik zespołu logistyki i planowania
  • Mariusz Drost, student IV roku automatyki i robotyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – programowanie elektroniki
  • Karolina Brodzińska, doktorantka z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – wsparcie IT i archiwizacja danych naukowych